Pytania i odpowiedzi

1. Czy do montażu potrzebne są uprawnienia?

Oczywiście, że TAK! Montaż i demontaż każdego rodzaju rusztowań wymaga stosownych uprawnień. Tylko uprawnienie monterskie w zakresie rusztowań budowlanych metalowych upoważniają do budowy i demontażu rusztowań stojakowych, ramowych, kozłowych, wspornikowych czy też wreszcie systemowych.

2. Jak mierzymy powierzchnię rusztowania?

Powierzchnię rusztowania jest iloczynem dwóch składowych: długości i wysokości roboczej rusztowania.
Za szerokość przyjmuje się sumę wszystkich jego pól (zgodną z wymiarem modułowym), natomiast wysokość robocza, to wysokość najwyższego pomostu roboczego powiększona o 2,0 m.

3. Kiedy potrzebny jest projekt?

Dokumentacja projektowa rusztowania musi być opracowana dla każdej niestandardowej konstrukcji, której problematyka wykracza poza zakres wytycznych określonych przez producenta w Instrukcji rusztowań.

4. Kiedy rusztowanie jest typowe, a kiedy klasyfikujemy je jako nietypowe?

Rusztowanie typowe to takie, dla którego problematyka montażu określona jest w Instrukcji montażu opracowanej przez producenta rusztowania. Natomiast wszystkie te konstrukcje, które wychodzą poza jej zakres, zwykło nazywać się nietypowymi. Takie konstrukcje wymagają opracowania indywidualnej dokumentacji projektowej.

5. Czy usługa obmiaru rusztowania jest płatna?

Ta usługa jest bezpłatna!! Zaproś nas na wizję lokalną, podczas której, pracownicy naszej firmy dokonają obmiarów i opracują dla Ciebie indywidualną koncepcję ustawienia rusztowania. Jeśli nie masz czasu na spotkanie, wyślij nam zdjęcie na maila wraz z przybliżonymi wymiarami ściany lub budynku, a my zaproponujemy Tobie optymalne rozwiązanie, po to, aby zminimalizować koszty wynajmu.

6. Co to jest rusztowanie wiszące?

Rusztowanie „wiszące” to takie, które opiera się na ścianie, zamiast ustawiać na gruncie. Takie rozwiązanie stosuje się, gdy nie ma miejsca albo możliwości ustawienia rusztowania od ziemi, bądź gdy nie pozwala nam na to zbyt niska nośność gruntu. Uzyskuje się to za pomocą specjalnych konsol montażowych, które wkleja się w ścianę przy użyciu odpowiednio dobranych klejów montażowych. Tak zbudowana konstrukcja zachowuje wszystkie właściwości użytkowe oraz parametry obciążeniowe, a także spełnia wszystkie kryteria BHP.

7. Jak długo trwa montaż rusztowania?

Montaż rusztowania to sprawa indywidualna i jest uzależniona stopniem skomplikowania montażu i od jego wysokości. Rozsądne tempo montażu dla 4-ro osobowej brygady monterskiej to ok. 300 – 500 m2 rusztowania dziennie. Przy zwiększeniu liczebności monterów, możliwe jest zmontowanie większej powierzchni rusztowania

8. Czy PW Czwórka ponosi pełną odpowiedzialność za poprawny montaż?

Oczywiście, że TAK! Zlecając usługę montażu naszej firmie, masz pewność, że Przedsiębiorstwo Wielobranżowe CZWÓRKA zmontuje rusztowanie w sposób bezpieczny i zgodny z przepisami. A wystawiony przez nas Protokół odbioru konstrukcji i dopuszczenia rusztowania do użytkowania zwolni Cię z odpowiedzialności i zagwarantuje dotrzymanie wszelkich procedur.